Číslo 14/ 2015

Na Jizeře se může lovit mník jednovousý

Krajský úřad Středočeského kraje udělil ČRS Středočeskému územnímu svazu výjimku, v které povolil odlov mníka jednovousého na řece Jizeře.Výjimka se týká revírů č. 411 028 Jizera 5, č. 411 027 Jizera 4, č. 411 026 Jizera 3 a č. 411 029 Jizera 6. Odlov je povolený za podmínky, že nejmenší lovná míra je 40 cm.V období od 1. listopadu do 15. března je mník hájený.„O udělení výjimky usiloval SÚS neúspěšně několik let. Mník je na celý tok Jizery nasazovaný z dotací již více jak pět let a neskutečně se mu tam daří, což si nyní mohou ověřit všichni návštěvníci Jizery,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

Splašky ohrožovaly ryby v mlazických tůních

Stačilo málo a tůně v mělnických Mlazicích se změnily v nádrže s mrtvou vodou. Proudily do nich totiž splašky z porušeného kanalizačního potrubí. Ekologickou spoušť naštěstí včas odvrátil člen rybářské stráže Petr Vlček, který byl v neděli před čtrnáctou hodinou zrovna na kontrolní pochůzce. Uvedl to hospodář mělnické organizace Českého rybářského svazu Vladimír Nývlt, na něhož se pozorný člen stráže obrátil.Následovala  rychlá akce rybářů, hasičů i policie. Hasiči vybagrovali jámu, odkud splaškovou vodu odčerpávali ponorným čerpadlem a plovoucími čerpadly čeřili hladinu. Než pracovníci Středočeských vodáren uzavřeli část kanalizačního potrubí, odčerpali osm kubíků splašků.Naštěstí k úhynu ryb nedošlo, ale důsledky mohly být katastrofální. „Tři dny předtím jsme do tůní vysadili osm set kilogramů nových ryb,“ uvedl pro Mělnický deník hospodář místních rybářů Vladimír Nývlt.

Šance pro producenty ryb

Produkční rybářství v České republice, jehož existence je postavena na tradičním chovu kapra, patří mezi stabilní obory zemědělské výroby. K často diskutovanému zajištění celoročních dodávek sladkovodních ryb v co možná nejširším sortimentu by mohly napomoci Evropskou unií podporované akvakulturní recirkulační systémy. Z evropských prostředků budované intenzivně využívané rybochovné objekty by mohly vyřešit nedostatek ceněných druhů lososovitých a dravých ryb na trhu a současně i přispět k významnému posílení konkurenceschopnosti tuzemských producentů ryb v Evropě.

Pražští rybáři mají k využití dva nové revíry

Nádrž Na Placinách je podrevírem mimopstruhového revíru č. 401 008 Rokytka 1 a prošla kompletní revitalizací. Od 26. 3.  2015 je opět otevřena ke sportovnímu rybolovu. V krásném prostředí Klánovického lesa v průzračné vodě se prohání čerstvá rybí obsádka.„Za představitele pražského územního svazu si jen dovolím vyslovit přání, aby byl pořádek kolem této vody jevem trvalým a byl také inspirací i pro revíry všechny ostatní,“ uvedl jednatel ČRS Územního svazu města Prahy Zdeněk Mužík.Zatímco v tomto případě se jedná o staronový revír, pak ten druhý je zcela nový. Jedná se o revír č. 401 202 rybník V Rohožníku, který najdete uprostřed městské části Praha 10 – Dubeč a chytat se zde může od soboty 28. 3. 2015.Rybník byl zarybněný 26. 3., kdy sem z chovného rybníka Počernický velký byla dovezena různorodá obsádka. Vedle základního lovného druhu v průměru tříkilových kaprů tu byly vysazeny i dravé ryby jako štika, candát, sumec a okoun. Obsádka byla doplněna také dostatečným množstvím bílých ryb.Rybolov je zde povolen pouze z prostoru hlavní hráze a z části pravého břehu na straně ulice V Rohožníku, což je označeno tabulemi. Rybník nyní otevřen pro všechny sportovní rybáře – držitele celosvazových (celorepublikových) a pražských územních mimopstruhových povolenek.

KRNAP myslí na ochranu vranky obecné

Projekt LIFE CORCONTICA, který si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, vstupuje do další sezóny. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný
 

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře